Menu Zamknij

Trzy złote rady dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie.

Poszukiwanie wymarzonego mieszkania na wynajem często jest okupione licznymi niepowodzeniami. Osoba wynajmująca nie tylko musi znaleźć lokal, który odpowiada jej pod względem lokalizacji, metrażu, standardu, czy ceny. Musi także dogadać się z właścicielem lokalu by późniejszy najem przebiegał bezkonfliktowo. Idealna sytuacja jest wówczas, gdy wynajmujemy lokal, który jest w zasobach profesjonalnego zarządcy nieruchomościami. Możemy wówczas liczyć na lepszy standard obsługi, pogotowie techniczne i profesjonalne rozliczenia mediów. Jak wynająć lokal bezpiecznie? Oto trzy zasady, które będą bardzo pomocne:

1. Sprawdź kto jest kim

Jako najemca skupiamy się zwykle na lokalizacji, cenie oraz standardzie lokalu. Często zapominamy o najważniejszym – sprawdzeniu czy osoba od której chcemy wynająć lokal jest jego właścicielem. Najprościej sprawdzić to przez internet korzystając z wyszukiwarki ksiąg wieczystych.

Z punktu widzenia właściciela także niezbędne jest spisanie danych najemcy z dokumentu tożsamości. Wszystkie osoby, które będą korzystały z lokalu powinny być stronami umowy. Dzięki temu, w przypadku zniszczeń w mieszkaniu odpowiadać będą wszyscy lokatorzy. – mówi Piotr Tadeusz, dyrektor ds. administracyjnych Agencji Inwestycyjnej. Pamiętajmy także by sprawdzić samego najemcę. Pytania o to gdzie pracuje, czy i gdzie wcześniej mieszkał są bardzo istotne. Nasi klienci często także sprawdzają najemców na portalach społecznościowych. I nie ma w tym nic złego. W końcu powierzamy bardzo cenną własność obcej osobie. Z naszych doświadczeń wynika, że im więcej formalizmu zachowamy na początku współpracy tym relacja później będzie lepsza. – dodaje.

2. Umowa

Umowę można podpisać w formie zwykłej lub najmu okazjonalnego. Ten drugi pozwala właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania najemcy, który nie wywiązuje się z umowy. Warunkiem podpisania umowy o najem okazjonalny jest przygotowanie oświadczenia, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić na żądanie właściciela nieruchomości. Taki dokument musi być poświadczony przez notariusza.

Najemca musi ponadto wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać, oraz przedstawić zgodę właściciela tego lokalu – mówi Piotr Tadeusz. – Nie można też zapomnieć o poinformowaniu Urzędu Skarbowego o fakcie osiągania dochodów z najmu.  

W sieci znajdziemy wiele wzorów umów. Pamiętajmy jednak, ze nie ma jednej uniwersalnej treści. Warto pamiętać, że im bardziej szczegółowa będzie umowa tym prościej będzie unikać ewentualnych konfliktów. Kluczowy będzie czas jej trwania. Z pewnością należy uwzględnić także wzajemne prawa i obowiązki: kwestie terminów płatności, odpowiedzialności za szkody, ale też np. płatności za naprawy sprzętów znajdujących się w mieszkaniu, czy możliwości składania wizyt w mieszkaniu przez właściciela.  Niezwykle istotna jest kwestia kaucji i jej późniejszego rozliczenia. Załącznikiem umowy powinien być protokół. Zawiera on nie tylko stan liczników, ale także elementy wyposażenia mieszkania oraz wyszczególnienie wszystkich pomieszczeń wraz z opisem ich stanu.

Zachęcamy klientów, którzy decydują się na wynajmowanie mieszkań w naszych inwestycjach by częścią protokołu były zdjęcia elementów stałych i przedmiotów będących na wyposażeniu mieszkania. Pozwoli to w przyszłości unikać nieporozumień w kwestii ewentualnych szkód – dodaje Piotr Tadeusz.

3. Współpraca

 Jeśli już znaleźliśmy odpowiedniego najemcę i podpisaliśmy umowę to dbajmy o wzajemną pełną szacunku współpracę. Choć najmu dokonuje się zwykle na okres długoterminowy nie możemy na ten czas zapomnieć, że wynajęliśmy mieszkanie. Dobra komunikacja między wynajmującym, a najemcą jest podstawą sukcesu. Zatem jeśli wynajmujemy mieszkanie odbierajmy telefon od najemcy. Dbajmy o to by był zadowolony z najmu. Z drugiej strony zgodnie z umową raz na jakiś warto złożyć zapowiedzianą wizytę w mieszkaniu. Dzięki temu wszystkie problemy będziemy mogli rozwiązywać na bieżąco.