Menu Zamknij

Czy przekazanie mieszkania w zarządzanie się opłaca?

Boom na mieszkania trwa. Kupujemy je głównie w celach inwestycyjnych licząc potencjalne zyski z najmu. Wiele osób staje przed dylematem: „wynajmować mieszkanie samodzielnie czy oddać lokal w zarząd profesjonalnej firmie”? Jeśli to drugie, to jakie są koszty i czy to w ogóle się opłaca?

 

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w 2020 r. wzrosła o 7 proc. rok do roku osiągając liczbę 221 978, podał Główny Urząd Statystyczny. To oznacza, że rynek wbrew zapowiedziom nie zwalania, a wręcz przeciwnie. Rośnie liczba oddanych mieszkań i rosną także ceny. Szacuje się, że na wynajem jest kupowane co trzecie mieszkanie deweloperskie w Polsce. Rynek najmu bardzo szybko rośnie i za moment może się okazać, że tylko korzystając z oferty profesjonalistów uzyskamy gwarancję szybkiego i bezproblemowego najmu. Według statystyk Eurostatu na zasadach komercyjnych lokale wynajmuje ok. 4,5 proc. mieszkańców Polski. Jednocześnie na rynku jest około 1 milion mieszkań przeznaczonych na wynajem.

 

Decydując się na współpracę z zarządcą, zyskamy święty spokój, regularne wpływy na konto i czas, który musielibyśmy poświęcić na samodzielny wynajem.  Firma, która specjalizuje się w zarządzaniu najmem ma obowiązek nie tylko znaleźć najemcę, ale także sprawdzić jego wiarygodność.

 

„Wieloletnie doświadczenie pozwala nam ocenić, czy dany potencjalny najemca jest wypłacalny. W razie wątpliwości prosimy o stosowne zaświadczenia z pracy. Oceniamy także najemców pod kątem bezpieczeństwa całej transakcji. Należy pamiętać, że osoba, która wynajmuje mieszkanie powierza nam w zarządzanie dużą część swojego majątku, więc troska o stan tego majątku jest wpisana w nasze obowiązki” mówi Piotr Tadeusz, dyrektor ds. administracyjnych Agencji Inwestycyjnej.

 

Profesjonalne firmy zarządzają w kraju około dziesięcioma tysiącami mieszkań. Usługi tego typu są coraz popularniejsze ponieważ profesjonalny zarządca wie, jak dokładnie sprawdzić potencjalnego najemcę.

 

„Swoje mieszkania powierzają nam osoby które mieszkają poza Poznaniem, lub takie, które nie chcą angażować się w proces najmu i kontakt z najemcami. Zgłaszają się do nas także osoby, które mają przykre doświadczenia związane z samodzielnym najmem. Są zniechęcone i wolą by profesjonaliści zajęli się tematem” komentuje Piotr Tadeusz.

 

 

Ile kosztuje usługa zarządzania najmem?

 

Zwykle od 10 do 20 proc. miesięcznego przychodu. Najemca przelewa czynsz i opłaty eksploatacyjne zarządcy, a ten po odliczeniu prowizji i uregulowaniu opłat przelewa zysk na konto właściciela mieszkania. Ostateczna stawka zależy od liczby mieszkań i zakresu usług. A te znacznie mogą się od siebie różnić.

 

„Sprawdzając firmę zarządzającą najmem należy uważnie przyjrzeć się zakresowi usług, które mogą się różnić. Niektóre firmy prowizję za znalezienie najemcy wliczają w koszty zarządu najmem, w innej trzeba za to zapłacić osobno, więc niska cena może być tylko reklamowym wabikiem.  Niektóre firmy każą płacić sobie również wówczas gdy lokal nie ma najemcy” mówi Piotr Tadeusz. „Istnieją firmy, które pobierają pełną sumę w puste miesiące, inne 50 proc. prowizji, a jeszcze inne, takie jak nasza inkasują prowizję tylko wtedy, gdy mieszkanie jest wynajmowane. Uważam, że to uczciwe rozwiązanie, które sprawia, że samemu zarządcy zależy na tym by lokal jak najszybciej się wynajął. Warto skrupulatnie przeanalizować i ofertę, i cennik zarządcy – radzi P. Tadeusz.

 

Gdy inwestor ma kilka mieszkań  i odda w ręce jednej firmy, może także liczyć na niższe koszty. Wielu klientów oczekuje od zarządcy także odświeżenia i zakupu odpowiedniego wyposażenia, zrobienia zdjęć, które zachęcą najemców. Analizując koszty, trzeba pamiętać, że zarządzanie najmem we własnym zakresie, zwłaszcza gdy inwestor ma kilka nieruchomości, nie jest bezkosztowe. Ceną jest czas, jaki musi poświęcić na dojazd i załatwienie sprawy. Firmy specjalizujące się w zarządzaniu nie tylko odciążą inwestora, ale zrobią wszystko, aby zysk z jego inwestycji był jak największy.