Menu Zamknij

Mieszkanie to dobra inwestycja

Najnowszy raport z rynku nieruchomości wskazuje, że pomimo trwającej pandemii ceny nieruchomości na rynku pierwotnym rosną. W sytuacjach trudnych gospodarczo to właśnie nieruchomości stanowią najbezpieczniejsza formę lokowania kapitału. Szczególnie w sytuacji w której stopy procentowe są na minimalnych poziomach, a wkrótce mogą pojawić się stopy ujemne.

Wyższe ceny lokali są związane także z rosnącymi wymaganiami technicznymi i ekologicznymi przy budowaniu nieruchomości. Koszty tych zmian poniosą wszyscy przyszli kupujący. Planując nabyć mieszkanie dla siebie, lub pod inwestycję poza kosztami materialnymi należy kierować się również dodatkowymi czynnikami, które podniosą wartość nieruchomości tj. lokalizacja, dobry dojazd czy komunikacja miejska. Wzrost cen w dużej mierze zależny jest też od popularności dzielnicy.  Jedną z najpopularniejszych lokalizacji w Poznaniu jest Piątkowo. Jest ona chętnie wybierana m.in. ze względu na Poznański Szybki Tramwaj, bliskość do Kampusu Morasko oraz piękne tereny rekreacyjne.

Coraz częściej mieszkania na wynajem kupują rodzice dla swoich dzieci, by ułatwić im start w dorosłość. Zanim pociecha osiąga pełnoletniość wynajmują nieruchomość i przez kilkanaście lat, zanim dziecko się wprowadzi z zarobionych pieniędzy spłacają kredyt.

Kupno mieszkania na wynajem nadal przynosi atrakcyjniejsze od lokat bankowych i obligacji skarbu państwa zyski. Oczekiwana rentowność wynajmu mieszkań w Poznaniu wynosi między 4,0-5,0 proc. Wobec 1% z lokaty mówimy o inwestycji, która opłaca się minimum trzy raz bardziej. Tym samym zakup mieszkania cały czas jest dobrą i chętnie wybieraną inwestycją.

Popyt na wynajmowane mieszkania cały czas jest duży, choć oczywiście ostatnie zawirowania miały wpływ na rynek. Dlatego szczególnie inwestując w większą liczbę mieszkań warto poszukać firmy, która profesjonalnie będzie zarządzać najmem naszych nieruchomości.