Menu Zamknij

Cztery złote rady dla tych, którzy chcą inwestować na rynku mieszkaniowym

Rynek najmu przeżywa obecnie niewielki kryzys. Ma to związek z pandemią koronawirusa. Nadal jednak w dużych miastach to właśnie nieruchomości są najstabilniejszą i przynoszącą relatywnie wysokie zyski inwestycją.  Jak inwestować na rynku mieszkaniowym? Pomyłki mogą sporo kosztować. Oto 4 złote rady dla inwestorów, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy.

1. Wybierz mieszkanie

Najemca skupia się zwykle na lokalizacji, cenie oraz standardzie lokalu. To trzy złote wyznaczniki decydujące o tym, czy mieszkanie będzie dobrze wynajmować się na rynku.

Wybierając mieszkanie pod inwestycję zwróćmy uwagę na jego lokalizację nie tylko w kontekście odległości od centrum, ale także odległości od ośrodków akademickich, terenów rekreacyjnych i komunikacji miejskiej – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz prezes Agencji Inwestycyjnej. Kolejnym krokiem wyboru mieszkania jest decyzja co do metrażu i układu. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się dwupokojowe niewielkie lokale z osobną kuchnią.  To najszybciej wynajmowane mieszkania – uniwersalne i dla studentów i dla osób pracujących. Taki układ pozwala także wynajmować niezależnie pokoje co maksymalizuje zyski – podsumowuje B. Taflińska.

2. Standard coraz ważniejszy

Czasy kiedy najtańsze lokale najlepiej się wynajmowały już nie wrócą. Dziś najemca chce mieszkać w warunkach komfortowych. Zwraca uwagę na to, żeby było czysto i schludnie. Trendem w wykańczaniu mieszkań, który od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem jest styl skandynawski. Bardzo trudno wynajmują się lokale w starym budownictwie, które nie przeszły stosownych remontów. Dlatego wybierając mieszkanie pod inwestycję musimy brać pod uwagę nie tylko cenę wyjściową zakupu, ale także koszty jakie będziemy musieli ponieść by przystosować lokal do potrzeb najemców.

Mieszkania w starym budownictwie często wymagają generalnego remontu. Ich cena jest atrakcyjna ponieważ często okazuje się, że nie wystarczy pomalować ścian, ale należy wymienić instalacje, kuć płytki etc. To powoduje, że bardzo często korzystniej wypadają mieszkania w  nowym budownictwie. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, z Agencji Inwestycyjnej. Kupując nieruchomość od dewelopera na wczesnym etapie budowy mamy wpływ na układ ścian działowych i instalacji. Możemy maksymalizować wykorzystanie przestrzeni, a to dla przyszłych najemców będzie niezwykle istotne. Mamy klientów, którzy kupują jednorazowo kilka mieszkań pod najem. W takiej sytuacji możemy także zaoferować preferencyjne warunki finansowe – dodaje B. Taflińska.

Kupując kilka mieszkań w jednym budynku nie tylko możemy wynegocjować lepszą cenę, ale także zyskamy na kosztach materiałów wykończeniowych. Wreszcie łatwiej będzie zarządzać najmem lokali, które znajdują się w jednym budynku.

3.Umowa

Kiedy nasze gotowe mieszkanie czeka na najemcę warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie umowy. W sieci znajdziemy wiele wzorów umów. Warto pamiętać, że im bardziej szczegółowa ona będzie tym prościej uniknąć ewentualnych konfliktów. Umowę można podpisać w formie zwykłej lub najmu okazjonalnego. Umowa najmu okazjonalnego daje większe prawa wynajmującemu i możliwości szybszego rozwiązania umowy z  najemcą, który nie wywiązuje się z umowy. Warunkiem podpisania umowy o najem okazjonalny jest przygotowanie oświadczenia, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić na żądanie właściciela nieruchomości. Taki dokument musi być poświadczony przez notariusza.
Z pewnością w umowie należy uwzględnić czas jej trwania, a także wzajemne prawa i obowiązki: kwestie terminów płatności, odpowiedzialności za szkody, ale też np. płatności za naprawy sprzętów znajdujących się w mieszkaniu, czy możliwości składania wizyt w mieszkaniu przez właściciela.  Niezwykle istotna jest kwestia kaucji i jej późniejszego rozliczenia. Załącznikiem umowy powinien być protokół. Zawiera on nie tylko stan liczników, ale także elementy wyposażenia mieszkania oraz wyszczególnienie wszystkich pomieszczeń wraz z opisem ich stanu.

Gdy już znaleźliśmy odpowiedniego najemcę i podpisaliśmy umowę to dbajmy o wzajemną pełną szacunku relację. Dobra komunikacja między wynajmującym, a najemcą jest podstawą sukcesu.

4.Powierzenie zarządzania i obsługi najmu specjalistom

W ostatnim czasie coraz bardziej popularną alternatywą dla samodzielnego prowadzenia spraw związanych z najmem mieszkania jest powierzenie zarządzania i obsługi najmu specjalistom. To usługa, która ma wielką przyszłość w branży nieruchomości. Zarządzanie najmem to jedna ze specjalizacji Agencji Inwestycyjnej, którą nieustannie rozwijamy i doskonalimy. Zakres oferowanych usług jest bardzo rozbudowany i  dostosowywany do indywidualnych potrzeb każdego klienta – od poszukiwania i szczegółowej weryfikacji potencjalnych najemców, po ich rozliczanie, załatwiane wszystkich spraw formalnoprawnych oraz regularne kontrolowanie stanu nieruchomości. Naszą ofertę kierujemy do prywatnych właścicieli mieszkań oraz  do  inwestorów, którzy posiadają nieruchomości przeznaczone na wynajem i z różnych powodów nie chcą zajmować się sprawami najmu. Jeśli masz problemy z wynajęciem mieszkania, nie masz czasu, lub ochoty zajmować się sprawami najemców powierz to profesjonalistom.