Menu Zamknij

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie? – zapytaj swojego administratora nieruchomościami

W tym roku po raz pierwszy od kilku lat spotkaliśmy się w Poznaniu z siarczystymi mrozami. Całkiem niedawno termometry pokazały -14*C.  W taką temperaturę myślimy o tym by w naszych domach było ciepło. Jednak nie zapominajmy, że również w chłodne dni należy wietrzyć nasze mieszkania. Wpływa to na nasze zdrowie, samopoczucie oraz odporność. Co ważne prawidłowe wietrzenie mieszkań wpływa także na ich stan – prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest często warunkiem realizowania późniejszych napraw gwarancyjnych związanych z zaleganiem wilgoci w pomieszczeniach. Dlatego szczególnie warto o nią zadbać. Podpowiemy jak to zrobić dobrze, a przy okazji nie stracić majątku na ogrzewaniu.

Zła cyrkulacja powietrza wewnątrz domu powoduje zbyt wysoką wilgotność w mieszkaniu, rozwój chorób, oraz straty ciepła.

Prawidłowe wietrzenie – poradnik krok po kroku

Najlepiej jeśli temperatura w naszym mieszkaniu mieści się w przedziale 16-20°C. Nie czujemy się wtedy ospali, nie mamy zawrotów głowy, ani się nie pocimy. Najskuteczniejszą metodą wietrzenia jest zakręcenie grzejników i otworzenie okien na czas 10-15 minut, zamykając przy tym drzwi i wychodząc do innego pokoju. Po tym czasie zamykamy okna i odkręcamy ponownie grzejnik. Zaleca się pozostawienie pootwieranych drzwi. Niektóre okna posiadają też funkcję rozszczelnienia, inaczej nazywane też mikrowentylacją. Ustawiamy wtedy rączkę od okna pionowo i kierujemy górną krawędź do siebie. Dzięki powstałej szczelinie mamy całodzienną cyrkulację powietrza. Rozszczelnienie nie sprawdza się natomiast w miejscach mocno wilgotnych, tj. kuchnia czy łazienka. Tam powinniśmy wietrzyć 2-3 razy dziennie po minimum 10 minut.

Parowanie okien – problem zgłaszany administratorom nieruchomości

Zaparowane szyby mogą świadczyć o dużych różnicach temperatur, albo o zbyt dużej wilgotności. Kiedy zobaczymy, że nasze szyby parują powinniśmy otworzyć okna i wywietrzyć w mieszkaniu. Obniży to poziom wilgoci oraz wyrówna temperaturę. Wilgotność w domu nie powinna przekroczyć 50%.

Instrukcja użytkowania lokalu – zwróć na nią uwagę

Kupując mieszkanie od dewelopera obowiązkowo otrzymujemy „Instrukcję użytkowania lokalu”. Wiele osób lekceważy informacje tam zawarte. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu dokumentowi, gdyż zawiera on informacje m.in. o tym jak poprawnie wietrzyć lokal, aby nie zagroził nam grzyb, lub pleśń.

Częste otwieranie okien oraz pozostawianie otwartych drzwi wewnętrznych usprawnia przepływ powietrza i działanie wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu, zmniejszając stopień zawilgocenia pomieszczeń. Należy też pamiętać, by absolutnie nie zasłaniać i nie zatykać kratek wentylacyjnych, gdyż prowadzi to do zaburzeń cyrkulacji powietrza – podkreśla Piotr Tadeusz, dyrektor ds. administracyjnych Agencji Inwestycyjnej. O cyrkulacji powietrza musi pamiętać także administrator nieruchomości i dbać o to by klatki schodowe oraz pomieszczenia wspólne były regularnie wietrzone – podsumowuje P. Tadeusz.

Jeśli wynajmujemy mieszkanie również powinniśmy poprosić wynajmującego o instrukcję użytkowania lokalu – dzięki niej będziemy mieć pewność, że prawidłowo dbamy o nieruchomość.

Warto w sezonie zimowym zadbać nie tylko o własne mieszkanie, ale przede wszystkim o zdrowie swoje i swojej rodziny.